Skarby Lubaczowa – Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej

Lubaczów może oczarować nas wspaniałym klimatem, ciekawą zabudową oraz tak ważnym dla pątników z okolicznych miejscem, jakim jest Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Z jakich względów w trakcie krajoznawczej wycieczki po ziemi lubaczowskiej warto zatrzymać się przy tej świątyni?

Konkatedra w Lubaczowie, będąca ważnym sanktuarium dla wiernych z okolicy, zasługuje na naszą uwagę z kilku względów. Po pierwsze – sam kościół może się pochwalić ciekawą historią, po drugie – w jego wnętrzu ujrzeć można wiele cennych dzieł sztuki. Wiadomo, że obecna świątynia jest już którymś z kolei obiektem sakralnym stojącym w obecnym miejscu, wiadomo też, że swą obecną formę przybrała ona pod koniec XIX stulecia. Świątynia ta zbudowana została według projektu Jana Lewińskiego – architekta ze Lwowa, który postanowił nadać jej cechy typowe dla stylu neogotyckiego i neoromańskiego zarazem. W 1899 roku kościół był gotowy, a jego uroczysta konsekracja stała się dla mieszkańców Lubaczowa bardzo ważnym wydarzeniem. Świątynia ta do dziś może się pochwalić pięknym wystrojem wnętrza. Na jakie dzieła sztuki warto zwrócić szczególną uwagę podczas jej zwiedzania?

Najważniejszym dziełem sztuki sakralnej, z jakim można się tu spotkać, jest obraz Matki Boskiej Łaskawej. To on przyciąga do Lubaczowa wiernych z okolicznych miejscowości, to dzięki niemu świątynia ta może funkcjonować jako sanktuarium. I choć jest to „tylko” kopia obrazu, który przed wojną był czczony we Lwowie, a obecnie spoczywa w skarbcu na Wawelu, cieszy się on bardzo dużym szacunkiem wiernych. W trakcie zwiedzania tego sanktuarium warto też zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem Jezus, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku, oraz na wykonany w drugiej połowie XVIII wieku obraz „Chrystusa Ukrzyżowanego wśród dusz czyśćcowych”. Obraz Matki Boskiej Lubaczowskiej z przełomu XVII i XVIII, relikwie arcybiskupa halickiego bł. Jakuba Strzemię oraz obraz św. Anny Samotrzeciej z końca XVII wieku – oto kolejne skarby, z których lubaczowska konkatedra może być wyjątkowo dumna.

W kościele tym warto zwrócić uwagę nie tylko na liczne obrazy, relikwiarze i ołtarze. Cenną ozdobą tej świątyni są też polichromie, wykonane przez lwowskiego malarza Bronisława Gawlika. Można na nich ujrzeć wizerunki tak ważnych dla polskiego Kościoła świętych, jak św. Stanisław, św. Jadwiga Śląska czy Wincenty Kadłubek. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta w tej świątyni na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Ukraina to atrakcyjny kierunek wycieczki dla każdego, kto chce się nacieszyć pięknymi widokami oraz cennymi zabytkami. Większość osób odwiedzających ten kraj skupia się na Lwowie – pięknym mieście, które z pewnością warto zobaczyć. Biura podróży przypominają jednak, że i w innych miastach czeka na polskich turystów sporo atrakcji i historycznych pamiątek. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z tych miast, którym w trakcie wycieczki po Ukrainie warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Olesko. Miejsce to znane jest z magnackiej rezydencji, należącej niegdyś m.in. do Koniecpolskich, Wiśniowieckich i Sobieskich. To rodzinna miejscowość Jana Sobieskiego, a być może i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W ten oto sposób Olesko staje się miejscem ważnym dla osób interesujących się historią Polski, a jako miejsce narodzin dwóch polskich władców, cieszy się bardzo dużą popularnością. Zamek w Olesku bez wątpienia zasługuje na uwagę, a spacer po jego wnętrzach może każdemu z nas sprawić wiele radości. Zwiedzanie Ukrainy warto też zaplanować w taki sposób, by móc odwiedzić Podhorce. To kolejna miejscowość, która może się pochwalić ciekawą historią oraz zabytkami, które przypominają o niej w wyjątkowo ciekawy sposób. Barokowy kościół św. Józefa oraz pałac Koniecpolskich to główne atrakcje, którym warto poświęcić swój czas. Sam pałac, będący niegdyś jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich, nie prezentuje się obecnie zbyt dobrze, choć jego znaczna część jest udostępniana turystom. Wiele ciekawostek czeka też na tych turystów, którzy odwiedzą Podkamień. Tu na uwagę zasługuje obronny klasztor dominikanów, mogący się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. Diabelski Kamień, niewielki cmentarzyk kozacki – oto kolejne pamiątki z dawnych czasów, z którymi można się spotkać w tej miejscowości. Mają one ogromną wartość, a czas spędzony na poznawaniu ich historii dla nikogo nie będzie czasem straconym.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ