Tanie loty a bagaż - bagaż podręczny i rejestrowany w tanich liniach lotniczych

Tanie loty mogą wcale nie być takie tanie, gdy doliczmy do nich cenę bagażu… Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak podróżować tanimi liniami, nie wydając majątku na walizki. Sprawdź dopuszczalne wymiary bagaży u niskobudżetowych przewoźników oraz dowiedz się, która linia lotnicza gwarantuje bezpłatny bagaż podręczny.

Bagaż podręczny a rejestrowany

Bagaż podręczny, czyli jaki? Można powiedzieć, że definicja bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych zmienia się z roku na rok… Początkowo był to wyłącznie bagaż kabinowy, czyli taki, który mogliśmy schować w górnej półce na pokładzie samolotu i który ważył maksymalnie 8-10 kilogramów. Aktualnie, w większości tanich linii, w skład bagażu podręcznego wchodzi mały bagaż (np. niewielka torebka), a także podręczna walizka na kółkach o ustalonych wymiarach i wadze. Tanie loty, które możemy znaleźć dzięki eSky, zazwyczaj zawierają mały bagaż w cenie biletu, warto to jednak sprawdzać w regulaminie konkretnego przewoźnika. W większości low-costów podręczna walizka jest dodatkowo płatna i można ją oddać do luku lub zabrać ze sobą na pokład.

Z kolei bagaż rejestrowany to taki, który jest przewożony tylko w luku bagażowym samolotu. Zazwyczaj jest znacznie większych rozmiarów niż bagaż podręczny, większa jest także jego dopuszczalna waga. Poza tym w bagażu rejestrowanym możemy przewozić przedmioty, które nie mogą znajdować się w podręcznym, na przykład nożyczki lub inne narzędzia o ostrych krawędziach.

Ryanair – polityka bagażowa

Wszyscy pasażerowie tej linii lotniczej mają prawo zabrać na pokład jedną, małą torbę osobistą, która musi zmieścić się pod siedzeniem. Jej dopuszczalne wymiary to 40 x 20 x 25 cm. Może to być mała torebka, torba na laptopa czy aparat, a także mały plecak. Z kolei pasażerowie, którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład z dwoma sztukami bagażu podręcznego, mogą zabrać jeszcze walizkę o maksymalnej wadze 10 kg i wymiarach 55 x 20 x 40 cm. Ważne, aby przestrzegać tych zasad, ponieważ ponadwymiarowe bagaże będą przewożone w luku za dodatkową opłatą w wysokości 50 euro.

W ofercie Ryanaira możemy także zakupić bagaż rejestrowany do 20 kilogramów. U tego przewoźnika możliwe jest również dzielenie się lub wspólne korzystanie z limitów bagażowych, ale dotyczy ono jedynie pasażerów podróżujących na tej samej rezerwacji.

Bagaż w samolotach Wizz Air

Pasażerowie podróżujący samolotami Wizz Air również mogą wnieść na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego. Mały – o wymiarach 40 x 30 x 20 cm, a także podręczną walizkę (55 x 40 x 23 cm), pod warunkiem, że wykupili usługę priority. Dodatkowo płatny jest również bagaż rejestrowany, który może wynosić maksymalnie 10, 20 lub 32 kilogramy. Poza tym nie powinien on przekraczać wymiarów 149 x 119 x 171 cm. Warto pamiętać, że podróżując z niemowlęciem, możemy oprócz bagażu podręcznego, wnieść na pokład małą dodatkową torbę dla niemowlęcia, a także spacerówkę lub małą kołyskę.

EasyJet – jaki bagaż?

W samolotach EasyJet cena bagażu podręcznego jest zawarta w cenie biletu. Jeśli wykupiliśmy taryfę standardową, to nasza walizka nie powinna przekraczać rozmiarów 56 x 45 x 25 cm. Co ciekawe, polityka bagażowa tego przewoźnika nie uwzględnia maksymalnej wagi bagażu podręcznego. Ważne jest tylko to, aby pasażer był w stanie umieścić go w schowku, a następnie wyjąć przy wysiadaniu.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ