Utrata paszportu za granicą, jak sobie poradzić?

Koniec urlopu to czas, kiedy musimy powrócić do rzeczywistości, jednak pierwszym krokiem jest oczywiście spakowanie bagażu. Dokładnie sprawdzamy hotelowy pokój, czy w którymś kącie nie zostawiliśmy czegoś, szukamy dokumentów i w tej właśnie chwili okazuje się, że zgubiliśmy gdzieś paszport. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy najważniejszy dokument zapadł się pod ziemię?

Oczywiście nie należy popadać w panikę, ponieważ w niczym to nie pomoże. Pierwszym krokiem, który należy wykonać to udanie się na posterunek policji głównie po to, aby otrzymać stosowny raport, który niezbędny przede wszystkim po to, aby nie zapłacić tzw. karnej opłaty za wystawienie nowego paszportu.

Utrata dokumentu na terenie Unii Europejskiej.

Utrata paszportu w którymś z krajów Unii Europejskiej lub też w kraju, który nie wymaga posiadania paszportu to szczęście w nieszczęściu. Utrata takiego dokumentu nie stanowi największego problemu, ponieważ w krajach tych można posługiwać się dowodem osobistym lub nawet prawem jazdy. Jeśli jednak i te dokumenty zostały utracone to i tak nie ma się czego obawiać, ponieważ obecnie nie ma już kontroli granicznej. Dotyczy to jednak wyłącznie powrotu samochodem, gdyż na lotniskach konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Utrata paszportu poza Unią Europejską.

Utrata paszportu w kraju, który nie należy do UE to już niestety poważny problem, gdyż wiąże się to z wizytą w ambasadzie lub konsulacie naszego kraju.

Wyrobienie nowego paszportu.

Wyrobienie nowego paszportu poza granicami kraju jest jak najbardziej możliwe, jednak wiąże się to z wypełnieniem odpowiedniego formularza, dostarczeniem zdjęć, a także udowodnieniem swojej tożsamości oraz polskiego obywatelstwa. Warto w tym przypadku posiadać ksero, któregoś z dokumentów, gdyż tylko w taki sposób można wszystko szybko załatwić. Jeśli jednak nie posiadasz żadnych dokumentów i niestety podróżujesz w samotności, to cała procedura może trwać bardzo długo. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które trzeba pokryć osobiście.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ