Zakopane – to miasto o wieloletniej tradycji, znane oraz kochane przez Polaków i turystów zagranicznych. Jak zmieniło się na przestrzeni lat? Gdzie szukać pozostałości dawnych tradycji? Czy nadal są miejsca, w których można poczuć klimat dawnych czasów?
Zakopane wczoraj
Mit Zakopanego powstał pod koniec XIX wieku, kiedy to do miasta zjeżdżało liczne grono artystów, przedstawicieli arystokracji, wolnych zawodów, a także nauczycieli – zwykło się mawiać, że ową modę na bywanie w Zakopanem zapoczątkował Tytus Chałubiński: znany lekarz, którego działalność objęła większość sfer tutejszego życia społecznego. To również m.in. za jego sprawą Zakopane otrzymało status Stacji Klimatycznej (uzdrowiska), bowiem twierdził on, że klimat tego miejsca pomaga w leczeniu gruźlicy, górnych dróg oddechowych, anemii, a nawet nerwicy. Z tego względu do miasta przyjeżdżało coraz większe grono przedstawicieli inteligencji, nierzadko osiadając tu na stałe. W historii miasta swoje piętno odbiły takie nazwiska jak: Stanisław Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz, Leopold Staff, Jerzy Żuławski, Karol Szymanowski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Stanisławski czy Jan Kasprowicz. Wielu z nowoprzybyłych artystów w twórczości wzorowało się na tutejszym folklorze i wszechobecnej kulturze górali. W tym czasie Zakopane kojarzyło się z wolnością myśli i słowa, tak upragnionej przez wielu.
Początki XX wieku to ważny okres dla zakopiańskich Krupówek, które to były określane mianem centrum handlowego, usługowego i administracyjnego. Nazwa deptaku pochodzi od polany Krupówki, której właścicielami była rodzina Krupowskich. Środkowy odcinek ulicy od początku miał jednak charakter miejski, to tutaj powstały pierwsze murowane kamienice.
Zakopane dzisiaj
Obecnie do Zakopanego co roku przyjeżdża ponad 3 000 000 turystów z całego świata. Miasto jest bardzo zatłoczone, a przez lata utraciło wiele ze swojego regionalnego charakteru. Część dawnych ośrodków kultury zmieniło swoje przeznaczenie, np. w budynku dawnego Hotelu Morskie Oko, gdzie znajdowała się scena teatralna, na której występowała między inny Helena Modrzejewska czy Eugeniusz Bodo, obecnie organizowane są dyskoteki. Z kolei w miejscu, gdzie dawnej funkcjonowała znana w całej Polsce Cukiernia Zakopiańska przekształcona z czasem w Restaurację u Trzaski (nad nią działał Klub Zakopiański), obecnie znajduje się sklep odzieżowy.
Dziś wielu przybyłych omija Krupówki, uważając je za miejsce zbyt skomercjalizowane – znajdują się tu m.in. stragany, na których można kupić różnego rodzaju pamiątki, jednak wiele z oferowanych tu towarów straciło ludowych charakter, a obok regionalnych produktów można znaleźć tu m.in. zabawkowe pistolety, wisiorki, kubki czy magnesy na lodówkę.
Wycieczka do Zakopanego
Zakopane do tej pory posiada wiele wartych uwagi i odwiedzenia miejsc. Mowa między innymi o Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego, które zostało otwarte w roku 1922, czy Dworcu Tatrzańskim – dawnej siedzibie Towarzystwa Tatrzańskiego obecnie siedzibie Koła Przewodników Tatrzańskich PTTK im. Klimka Bachledy. Wielu turystów przybywa do miasta ze względu na bogatą ofertę atrakcji zimowych – w końcu miasto to nazywane jest zimową stolicą Polski. Co więcej, przez wielu uznawane jest za dobrą bazą wypadową na górskie wędrówki.