Jakie akcesoria dla wybrać dla kota

Kiedy decydujemy się na przyjęcie do naszego domu kota, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie tylko ze względu na zdrowie psychiczne, ale również fizyczne naszego zwierzęcia. Dlatego już zawczasu należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich akcesoriów czy jedzenia. W przypadku kuwety, powinna nie tylko służyć naszemu pupilowi, ale również być wygodna dla nas samych.

Kilka podstawowych faktów o kuwecie

Kuweta jest bardzo istotnym wyposażeniem każdego domu, w którym przebywa kot. Warto wspomnieć, że na jednego kota powinny przypadać dwie, a kiedy mamy w domu więcej niż jednego mruczka, liczba kuwet powinna wynosić tyle, ile jest kotów, plus dodatkowo jedna. 

Kocią kuwetę należy umiejscowić w spokojnym i zacisznym miejscu. Sprawi to, że zwierzę będzie czuło się bezpiecznie i nie będzie szukało innego miejsca do załatwienia swoich potrzeb.

Warto wiedzieć, że niektóre koty podczas oddawania moczu ustawiają się ponad krawędź kuwety. Dla nich najlepszym rozwiązaniem może okazać się taka, która będzie całkowicie zabudowana. Dzięki temu mocz nie wydostanie się na naszą podłogę i nie będziemy musieli dodatkowo jej czyścić.

Dobre, tanie kuwety dla kota powinny być przy tym łatwe do czyszczenia i ustawienia w mieszkaniu. Warto zadbać o to, by miały odpowiednią wielkość dla naszego pupila – im większy kot, tym więcej miejsca może potrzebować.

Nie tylko kuweta, ale i żwirek

Oczywiście sama kuweta to nie wszystko, warto również dobrać odpowiedni żwirek. Najlepszym rozwiązaniem są żwirki bentonitowe, które pochłaniają zapachy, a także ułatwiają czyszczenie kuwety, gdyż dobrze się zbrylają. Co więcej, ich forma zbliżona do piasku sprawia, że kot może zaspokajać swoje podstawowe instynkty, czyli może zakopywać odchody. Choć wydaje się to błahe, jest to jednak niezwykle ważne ze względów behawioralnych.

Drapak dla kota

Drapak to równie istotny mebel, który powinien znaleźć się w domu jeszcze zanim trafi do niego kot. Powinien mieć przynajmniej półtora metra wysokości i muszą znajdowały się na nim półki, a także kryjówki. Dzięki temu kot będzie mógł go wykorzystywać w różnych celach.

Drapak powinien znajdować się w miarę możliwości w centralnej części pomieszczenia, aby mruczek chętnie z niego korzystał i mógł z jego wysokości oglądać, co dzieje się wokół. Czasami złe ustawienie drapaka sprawia, że zwierzę nie będzie się nim interesowało, więc warto poeksperymentować z jego umiejscowieniem.

Posiadanie tego rodzaju mebla nie tylko zaspokoi kocie potrzeby związane z wdrapywaniem się na wysokości, ale również pozwoli na zdejmowanie łusek z pazurków i znakowanie terenu poprzez drapanie. Dodatkowym plusem posiadanie takiego akcesorium jest oczywiście fakt, że nasze meble bądź dywany nie ucierpią z powodu kocich pazurków. Należy pamiętać, że chęć do drapania jest instynktowna i nie da się jej zapobiec, ale można uniknąć zniszczeń właśnie wybierając atrakcyjny drapak.

Fontanna z wodą

Z pewnością niejeden opiekun kota przekonał się już o tym, jak niechętnie zwierzęta te piją wodę. Wynika to nie z wybredności zwierzęcia, a tego, jak wyewoluowało. Ponieważ zwierzęta te pochodzą z kontynentu afrykańskiego, na którym ograniczony był dostęp do wody, nauczyły się czerpać ją z pożywienia.

Dlatego wybierając karmę należy brać pod uwagę jej wilgotność. Najlepsze są takie, które mają aż 80% wilgotności, przy czym kot powinien do tego wypijać jeszcze około 100 ml czystej wody. Objętość ta może się wahać w zależności od wagi danego zwierzęcia oraz temperatury otoczenia, więc czasem może być to jeszcze więcej.

Znając już naturę kotów, możemy się spodziewać, że nie będą one chętnie sięgały po wodę z miski. Z myślą o takich zwierzętach powstały fontanny, ponieważ koty chętniej piją cieknącą wodę. Urządzenia te wyposażone są w filtr węglowy, co pozwala na pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń. Dodatkowo woda jest odpowiednio napowietrzana, co zapewnia jej świeżość. Wygodne jest również to, że nie trzeba ciągle jej wymieniać, czy dolewać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ