Loty paralotniowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak nie każdy wie, że lot paralotnią bez odpowiedniego przeszkolenia może być niebezpieczny. Dlatego też do zainteresowanych tym sportem są skierowane kursy paralotniowe.

Szkolenia paralotniowe – co i jak?

Aby wziąć udział w szkoleniu w jednej z licznych szkół paralotniowych należy przedstawić oświadczenie o dobrym stanie zdrowia. W przypadku osób, które chcą brać udział w profesjonalnych zawodach sportowych konieczne są dodatkowe badania lotniczo-lekarskie. Poza tym trzeba posiadać aktualne ubezpieczenie OC. W niektórych szkołach wliczone jest ono już w cenę szkolenia. Nauka latania motolotnią czy paralotnią odbywa się na sprzęcie należącym do ośrodka szkoleniowego.

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy szkoła posiada certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To dokument potwierdzający, że dana szkoła posiada odpowiednie doświadczenie i wysoki poziom kształcenia. To bardzo ważne, bo w ostatnim czasie na rynku powstało wiele ośrodków szkoleniowych, z których nie wszystkie są godne zaufania. Poza tym każdy chce wiedzieć już na starcie, że pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto. Oprócz tego znaczenie ma oczywiście dotychczasowe doświadczenie instruktora oraz posiadany przez szkołę sprzęt. W dobrej szkole każdy kursant dostaje kask i radio do porozumiewania się z instruktorem.

Kursy latania pralotnią

Zazwyczaj pierwszy etap szkolenia trwa kilka dni. Po jego zakończeniu uczestnik powinien już umieć wykonywać loty z niewielkich wysokości pod nadzorem instruktora. W czasie trwania kursu poznaje on również podstawowe przepisy prawa lotniczego oraz uczy się oceniać warunki pogodowe. Po kursi posiada też wiedzę z zakresu aerodynami i i udzielania pierwszej pomocy. Po takim szkoleniu można się zapisać na kolejny kurs, tym razem dotyczący już lotów wysokich. Po drugim etapie szkolenia można zdawać już egzamin państwowy pozwalający na latanie w całej Polsce. Trzeci etap kursu przeznaczony jest już dla osób, które marzą o lotach zagranicą.

Kursy paralotniowe – Flyingman.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ