Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy położony jest nad Dunajcem. Został zbudowany na wapiennym wzniesieniu na wysokości 556 metrów nad poziom morza. Wygląd jego otoczenia uległ znacznej zmianie w latach 90. Wtedy trwały budowy zapory na rzece, w okolicy której się znajduje. Obecnie został odrestaurowany i stał się bardzo popularnym, chętnie odwiedzanym zabytkiem Małopolski.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zamek-w-niedzicy/

Historia zamku Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy powstał w okresie pomiędzy latami 1320, a 1325. Dokładna data jego wybudowania nie jest znana do dnia dzisiejszego. Na początku głównym celem tego zamku było pełnienie funkcji warowni, a następnie stał się strażnicą węgiersko-polską. Z upływem czasu stracił swoje funkcje obronne i stał się wiejską rezydencję dla rodu Berzeviczych.

Gdy ród Berzeviczych wymarł, jego właścicielem stał się Emeryk Zapoly – zarządca ziem spiskich. Wtedy zamek rozstał rozbudowany, powiększono go o zewnętrzne mury z basztami. Zamek w Niedzicy dość często zmieniał swojego właściciela, przez co stał się dość zaniedbany, a z czasem stał się ruiną. Dopiero w 1538 roku zamek został przekazany pod zastaw Janowi Horvathowi. To on odrestaurował go i stworzył część mieszkalną, która znajdowała się w okolicy muru obwodowego. Gdy Jan Horvath zmarł, zamek ponownie trafił do innych rąk, aż do roku 1776, gdy powrócił do rodu Horvathów. A w roku 1945 został wpisany oficjalnie na listę jako własność Skarbu Państwa. Od tej pory jest jednym z najpopularniejszych zamków w Polsce i jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Legendy zamku w Niedzicy

Z zamkiem w Niedzicy wiąże się jedna tajemnica odnosząca się do testamentu Inków. Według legendy pod koniec XVIII wieku przebywali w zamku Inkowie, uciekali oni przed hiszpańskimi prześladowaniami. Aby ratować swój skarb postanowili zatopić go w jeziorze Titicaca, które znajdowało się niedaleko. Jednym z właścicieli zamku stał się Sebastian Berzeviczy, który wziął sobie za żonę inkaską księżniczkę. Owocem ich małżeństwa był Antonio, to on przed swoją śmiercią ukrył na terenie warowni testament, w którym zapisane było, gdzie został ukryty skarb.

Zobacz też: http://www.turystykawsieci.pl/zamki-malopolskie-ktore-sa-warte-odwiedzenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ