Klasztor Karmelitów bosych to jeden z ciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Przemyśl. Późnorenesansowy klasztor oraz kościół św. Teresy to piękne budowle, które – wzniesione na wzgórzu – od lat górują nad miejską starówką. Ciekawa forma sprawia, że turyści w czasie wycieczki po terenie Przemyśla chętnie poświęcają czas tym obiektom. Co warto o niech wiedzieć?

Zespół budynków klasztornych powstał w latach 1620-1630 i stanowi ciekawy przykład stylu późnego renesansu. Fundatorem klasztoru Karmelitów był Marcin Krasicki – wojewoda podolski, starosta przemyski, a jednocześnie – właściciel pobliskiego Krasiczyna. W 1784 roku ukazał się dekret Józefa II, zgodnie z którym klasztor Karmelitów w Przemyślu został zlikwidowany, a miejscowych zakonników odesłano do Zagórza. A co działo się z opuszczonym zespołem klasztornym w Przemyślu? Zgodnie z decyzją zaborczych władz, został on przekazany grekokatolikom. Oznaczało to wiele zmian związanych z wyglądem kościoła, m. in. usunięte zostały piękne freski, a miejsce marmurowego ołtarza głównego zajął ikonostas. Po 1946 roku, kiedy to grekokatoliccy biskupi zostali aresztowani, a Kościół grekokatolicki w Polsce został rozwiązany, do Przemyśla powrócili Karmelici. Od 1996 roku kościół Karmelitów pełni też rolę kościoła garnizonowego, a gruntowny remont, przeprowadzony w ostatnich latach, pozwolił na przywrócenie tej świątyni jej pierwotnej formy. Co można tu dziś zobaczyć?

Współczesny zespół klasztorny Karmelitów Bosych w Przemyślu składa się z zabudowań gospodarczych, domu zakonnego oraz kościoła św. Teresy, przy którym znajduje się wolnostojąca dzwonnica. Dla wielu turystów najważniejszym obiektem jest tu kościół św. Teresy, będący z jednej strony świątynią przyklasztorną, z drugiej – kościołem parafialnym. W jego wnętrzu nie brak ciekawych dzieł sztuki, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się barokowa ambona w kształcie Łodzi Piotrowej. Intrygują też XVII-wieczne portale, wykonane z czarnego marmuru. Warto też zwrócić uwagę na nieliczne fragmenty fresków, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Ich tematyka jest dość typowa dla zgromadzeń karmelitańskich, zatem wizerunek św. Eliasza na górze Karmel nie powinien w tym miejscu nikogo dziwić. Ołtarz w obrazem „Ecce Homo”, kaplica św. Rafała Kalinowskiego oraz tablica z wykazem zakonników, którzy zmarli tu w XVII wieku – oto kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania kościoła św. Teresy w Przemyślu.

Kościół jest też miejscem znanym z licznych tablic pamiątkowych, które przypominają nam o wielu wydarzeniach ważnych dla Przemyśla i jego mieszkańców. Wśród tablic można zobaczyć te, które poświęcone są żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, jak i ofiarom OUN-UPA.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Przemyśl, dla każdego z nas mogą się okazać jedyną w swoim rodzaju szansą na kontakt ze wspaniałymi zabytkami. Jeśli w programie zwiedzania tego miasta uwzględnione zostaną takie obiekty, jak zespół klasztorny Karmelitów, każdy turysta będzie mógł liczyć na moc wyjątkowych wrażeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ