Szczyrzyc jest jedną z ciekawszych miejscowości leżących na terenie Beskidu Wyspowego. Tu, w malowniczej dolinie Stradomki, u podnóża Ciernia i Księżej Góry, znaleźć można jeden z ciekawszych klasztorów. Opiekunami tego miejsca od wieków są cystersi, zaś miejsce to jest atrakcyjne zarówno dla zwykłych turystów, jak i dla pielgrzymów odwiedzających ważniejsze ośrodku kultu religijnego na ziemiach polskich.
Sam Szczyrzyc może się pochwalić ciekawą historią. Dawniej miejscowość ta znana była jako Góra Świętego Jana, zaś parafia istniała w tym miejscu już w XIII wieku. W tym czasie pojawili się tu również pierwsi cystersi, którzy przenieśli w to miejsce swój klasztor istniejący dotychczas na terenie Podhala, w słynnym Ludźmierzu. To dzięki nim w ciągu najbliższych lat niewielka osada znacznie zyskała na znaczeniu. W XV wieku miejscowość ta uzyskała nawet prawa miejskie, które jednak dość szybko utraciła. W XVII wieku nastąpiły przykre wydarzenia, związane z panowaniem austriackim na tym obszarze, zaś w ich efekcie rola wsi zmalała jeszcze bardziej. Władze zaborcze zlikwidowały istniejące tutaj opactwo, zaś należące do zakonników dobra zostały skonfiskowane.
Ciekawym epizodem w dziejach miejscowości jest istniejąca tu w XIX wieku szkoła ludowa, którą nazywano Akademią Szczyrzycką. W tej szkole w latach 80-tych XIX stulecia zdobywał wiedzę Władysław Smreczyński, którego dziś miłośnicy literatury doskonale znają jako Władysława Orkana.
Największą atrakcją miejscowości w dniu dzisiejszym jest okazały zespół klasztorny, w skład którego wchodzą piękne tereny parkowe, tereny gospodarcze oraz zabudowania klasztorne z pięknym kościołem i dawnym spichlerzem. Po krótkiej przerwie, którą wymusiły władze austriackie, zakonnikom udało się wrócić do swego klasztoru i dziś nadal sprawują opiekę nad tym wyjątkowym miejscem.
Kościół, który można oglądać w tym miejscu, powstał w 1620 roku, jednak można w jego architekturze dostrzec kilka elementów typowych dla architektury gotyckiej. Najlepszym przykładem gotyku mogą tu być ciekawe i piękne zarazem portale. W wyposażeniu wnętrza na uwagę zasługują barokowe ołtarze oraz rokokowe konfesjonały. Warto zwrócić również uwagę na polichromię zdobiącą prezbiterium, która wprawdzie nie ma zabytkowego charakteru, jednak prezentuje się dość ciekawie.
Cennym elementem we wnętrzu świątyni są organy, które powstały pod koniec XIX wieku.
Wymienione już zabytki z pewnością zasługują na uwagę, jednak to, co najcenniejsze, znajduje się w bocznej kaplicy poświęconej Matce Boskiej Szczyrzyckiej. Tam też można ujrzeć główny przedmiot miejscowego kultu, czyli pochodzący z XVI wieku obraz patronki kościoła.
Warto też zwrócić uwagę na sąsiadujące z kościołem budynki klasztorne oraz na ozdobiony herbem spichlerz. W tym spichlerzu mieści się obecnie przyklasztorne muzeum, w którym można oglądać zarówno uzbrojenie pochodzące z czasów powstania kościuszkowskiego, jak i kolekcję dawnych monet oraz szaty liturgiczne. Cennymi eksponatami są tu pochodzące z XIII wieku rękopisy oraz XIII – wieczna mapa świata.